RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Reference: Record book, past champions and more
Final NYSSWA rankings, 1991-2000
1991

Class A

1. Fairport-5 (11-0)

2. Rome Free Academy-3 (10-0)

3. Farmingdale-8 (10-0)

4. Binghamton-4 (11-0)

5. Amsterdam-2 (11-0)

6. Monsignor Farrell-NYC (10-1)

7. North Rockland-1 (8-1)

8. St. Francis Prep-NYC (9-2)

9. Bronx JFK-NYC (10-1)

10. Northport-11 (9-1)

11. Pine Bush-9 (9-2)

12. St. Francis, Athol Springs-6 (8-0-1)

13. Syracuse Corcoran-3 (9-1)

14. Yonkers Roosevelt-1 (8-2)

15. Saratoga-2 (8-1-1)

16. Hempstead-8 (8-2)

17. Carmel-1 (7-1-1)

18. Mahopac-1 (7-2)

19. Lincoln-NYC (8-2)

20. Whiteboro-3 (8-2)

21. Rochester East-5 (8-2)

22. Bellport-11 (6-3)

23. East Islip-11 (7-1)

24. Lafayette-NYC (7-2)

25. West Islip-11 (7-2)

Class B

1. (tie) Batavia-5 (11-0)

1. (tie) Ossining-1 (9-0)

1. (tie) Garden City-8 (10-0)

4. Lynbrook-8 (10-0)

5. Grand Island-6 (10-1)

6. Warwick-9 (10-1)

7. Ogdensburg Free-10 (8-0)

8. Nyack-1 (8-1)

9. Elmira Free Academy-4 (8-2)

10. Syracuse Fowler-3 (9-1)

11. Westbury-8 (9-1)

12. Albany Academy-2 (9-1-1)

13. Islip-11 (9-1)

14. Rochester Aquinas-5 (8-1)

15. New Hartford-3 (7-2)

16. Niagara-Wheatfield-6 (8-2)

17. Holland Patent-3 (8-2)

18. Dansville-5 (7-2)

19. New Hyde Park-8 (7-2)

20. Boys and Girls-NYC (9-1)

21. Hornell-5 (9-1)

22. Brewster-1 (8-1)

23. Springville-6 (8-2)

24. Maryvale-6 (8-1)

25. (tie) Somers-1 (8-1)

25. (tie) Utica Notre Dame-3 (7-2)

Class C-D

1. Watervliet-2 (11-0)

2. Walton-4 (11-0)

3. Dolgeville-3 (10-0)

4. Silver Creek-6 (10-1)

5. Pleasantville-1 (9-0)

6. Caledonia-Mumford-5 (10-1)

7. Dobbs Ferry-1 (8-1)

8. Fonda-2 (9-1)

9. Falconer-6 (8-2)

10. Salamanca-6 (8-1)

11. Ellicottville-6 (11-0)

12. Cuba-Rushford-5 (10-0)

13. Adirondack-3 (9-1)

14. Tioga-4 (9-1)

15. Briarcliff-1 (8-1)

16. Moriah-7 (9-1)

17. Malverne-8 (8-2)

18. Solvay-3 (7-2)

19. Windsor-4 (8-3)

20. Hancock-4 (9-2)

21. Highland-9 (9-2)

22. Lansing-4 (8-1)

23. Cato-Meridian-3 (7-2)

24. Bronxville-1 (7-2)

25. Saranac Lake-7 (8-2)

1992

Class A

1. Susan Wagner-NYC (12-0)

2. North Rockland-1 (9-0)

3. Fairport-5 (11-1)

4. Shenendehowa-2 (11-1)

5. Rome Free Academy-3 (9-0-1)

6. Lincoln-NYC (10-1)

7. Mt. St. Michael-NYC (10-1)

8. Bellport-11 (10-1)

9. Orchard Park-6 (9-1)

10. Binghamton-4 (9-2)

11. Connetquot-11 (10-1)

12. West Islip-11 (8-1-1)

13. Rochester East-5 (9-1)

14. St. Francis, Athol Springs-6 (8-1)

15. Chaminade-CHSAA (8-1-1)

16. Ramapo-1 (8-1)

17. Amherst Sweet Home-6 (8-1-1)

18. Whiteboro-3 (8-2)

19. Ithaca-4 (8-2)

20. Union-Endicott-4 (7-2)

21. Buffalo South Park-6 (10-0)

22. Albany Maginn-2 (7-2-1)

23. New Hartford-3 (9-1)

24. Poughkeepsie Arlington-1 (8-1)

25. Farmingdale-8 (7-2-2)

Class B

1. Lynbrook-8 (11-0)

2. Garden City-8 (10-1)

3. Vernon-Verona-Sherrill-3 (10-0)

4. Albany Academy-2 (11-1)

5. Springville-6 (9-1)

6. Norwich-4 (10-1)

7. Grand Island-6 (9-1)

8. Maryvale-6 (9-1)

9. Livonia-5 (9-1)

10. Fort Hamilton-NYC (10-0)

11. Island Trees-8 (10-1)

12. Peru-7 (10-1)

13. Mount Sinai-11 (10-1)

14. Islip-11 (9-2)

15. Bethpage-8 (8-2)

16. Ogdensburg Free-10 (9-1)

17. Hilton-5 (8-2-1)

18. Hornell-5 (9-1)

19. Scotia-2 (8-2)

20. Beach Channel-NYC (7-2)

21. Utica Notre Dame-3 (8-1)

22. Syracuse Fowler-3 (8-1)

23. John Jay, Katonah-1 (8-1)

24. Onteora-9 (8-3)

25. (tie) Warwick-9 (8-2)

25. (tie) Albion-6 (8-1)

Class C-D

1. Caledonia-Mumford-5 (11-0)

2. Cambridge-2 (10-0-1)

3. Clyde-Savannah-5 (11-0)

4. Dolgeville-3 (10-0)

5. Gowanda-6 (10-0)

6. Watervliet-2 (9-1)

7. Bronxville-1 (9-0)

8. Windsor-4 (9-1-1)

9. Pearl River-1 (8-1)

10. Hancock-4 (9-2)

11. Nanuet-1 (8-1)

12. Greenwich-2 (9-1)

13. Elmira Notre Dame-4 (9-1)

14. Skaneateles-3 (8-1-1)

15. Edgemont-1 (8-1)

16. Adirondack-3 (8-1)

17. Saranac Lake-7 (9-2)

18. Randolph-6 (9-0-1)

19. Elba-5 (9-1)

20. Cato-Meridian-3 (9-1)

21. Franklinville-6 (8-2)

22. Brocton-6 (8-2)

23. Lansing-4 (8-2)

24. Mount Markham-3 (7-2-1)

25. (tie) Walton-4 (7-2)

25. (tie) Briarcliff-1 (7-2)

1993

Class A

1. North Rockland-1 (12-0)

2. Abraham Lincoln-NYC (11-0)

3. St. Anthony-CHSFL (10-1)

4. Troy-2 (10-1)

5. Jamestown-6 (10-3)

6. Orchard Park-6 (9-1)

7. Albany Bishop Maginn-2 (9-1)

8. Buffalo South Park-6 (11-0)

9. Massapequa-8 (10-1)

10. Canarsie-NYC (10-1)

11. Longwood-11 (9-2)

12. Canandaigua-5 (7-1)

13. Monsignor Farrell-CHSFL (9-2)

14. Rome Free Academy-3 (8-2-1)

15. Clarkstown North-1 (8-1)

16. West Islip-11 (8-3)

17. East Islip-11 (9-1)

18. Buffalo St. Joseph-6 (7-1)

19. Binghamton-4 (8-3)

20. Chaminade-CHSFL (8-2)

21. Fairport-5 (8-3)

22. White Plains-1 (8-1)

23. Mepham-8 (8-2)

24. Albany CBA-2 (7-2)

25. (tie) Ithaca-4 (8-2)

25. (tie) Baldwinsville-3 (7-2)

Class B

1. (tie) Yorktown-1 (11-1)

1. (tie) Garden City-8 (11-0)

3. Chittenango-3 (11-1)

4. Bethpage-8 (11-0)

5. Lackawanna-6 (11-1)

6. New Hyde Park-8 (11-0)

7. Fort Hamilton-NYC (10-0)

8. Glens Falls-2 (11-1)

9. Norwich-4 (10-1)

10. Peru-7 (10-1)

11. New Hartford-3 (8-1)

12. Amherst-6 (9-1)

13. Livonia-5 (10-1)

14. Scotia-2 (8-2)

15. Whitesboro-3 (8-1)

16. Grand Island-6 (9-1)

17. Rochester Edison-5 (8-2)

18. Somers JFK-1 (8-1)

19. Deer Park-11 (8-3)

20. Mount Sinai-11 (8-2)

21. Sayville-11 (7-3)

22. Penn Yan-5 (7-2-1)

23. Yonkers Gorton-1 (7-2)

24. Potsdam-10 (8-2)

25. Bath-5 (8-1)

Class C

1. Caledonia-Mumford-5 (11-1)

2. Dolgeville-3 (10-0)

3. Rye-1 (9-2)

4. Cato-Meridian-3 (10-0)

5. Pearl River-1 (8-1)

6. Cambridge-2 (10-2)

7. Windsor-4 (8-4)

8. Walton-4 (10-1)

9. Midlakes-5 (9-1)

10. Hudson-2 (9-1)

11. Ellenville-9 (9-1)

12. Southampton-11 (9-2)

13. Syracuse CBA-3 (8-1)

14. Salamanca-6 (8-3)

15. Newfane-6 (8-1)

16. Randolph-6 (8-1-1)

17. Pleasantville-1 (7-2)

18. Elmira Notre Dame-4 (7-2)

19. Pelham-1 (7-1)

20. North Shore-8 (8-2)

Class D

1. Clyde-Savannah-5 (12-1)

2. Lansing-4 (9-1-1)

3. Tuckahoe-1 (10-1)

4. Frewsburg-6 (9-2)

5. Red Jacket-5 (7-1)

6. Maple Grove-6 (8-2)

7. Ellicottville-6 (7-2)

8. Deposit-4 (8-2)

9. Pawling-1 (7-1)

10. (tie) Hamilton-3 (7-2)

10. (tie) Rensselaer-2 (8-3)

1994

Class A

1. Jamestown-6 (13-0)

2. North Rockland-1 (11-1)

3. Bronx JFK-NYC (12-0)

4. Massapequa-8 (11-0)

5. West Islip-11 (11-0)

6. St. Anthony-CHSFL (10-1)

7. Canarsie-NYC (10-1)

8. Liverpool-3 (9-2)

9. Connetquot-11 (9-1-1)

10. Lancaster-6 (8-2)

11. Cicero-North Syracuse-3 (7-2)

12. Poughkeepsie Arlington-1 (8-1)

13. New Rochelle Iona Prep-1 (8-2)

14. Susan Wagner-NYC (9-2)

15. Lawrence-8 (6-3-1)

16. Freeport-8 (7-2)

17. Mepham-8 (8-1)

18. Whitesboro-3 (7-1)

19. Middletown-9 (8-2)

20. Hamburg-6 (8-1)

21. New Rochelle-1 (8-1)

22. Bellport-11 (7-3)

23. Chaminade-CHSFL (8-3)

24. Monsignor Farrell-CHSFL (7-3)

25. (tie) Albany Bishop Maginn-2 (8-2)

25. (tie) Tottenville-NYC (8-2-1)

Class B

1. Yorktown-1 (12-0)

2. Bethpage-8 (11-0)

3. Williamsville South-6 (12-1)

4. Comsewogue-11 (9-1-1)

5. Syracuse Corcoran-3 (10-1)

6. Massena-10 (11-1)

7. Hilton-5 (9-2)

8. Elmira Free Academy-4 (8-2)

9. Goshen-9 (9-1)

10. John Jay-NYC (9-1)

11. Olean-6 (9-0-1)

12. Hudson Falls-2 (9-2)

13. Nyack-1 (7-2)

14. Rochester Edison-5 (9-1)

15. Garden City-8 (7-2-2)

16. Vernon-Veroona-Sherrill-3 (7-2)

17. Lackawanna-6 (8-1)

18. Lake Shore-6 (9-1)

19. East Hampton-11 (8-2)

20. Rochester Marshall-5 (7-2)

21. New Hyde Park-8 (7-3)

22. Elmont-8 (8-2)

23. Somers-1 (7-2)

24. Chenango Valley-4 (7-2-1)

25. (tie) Harborfields-11 (9-1-1)

25. (tie) Syracuse Fowler-3 (6-2)

Class C

1. Walton-4 (13-0)

2. Dolgeville-3 (9-1)

3. Hudson-2 (12-1)

4. Nanuet-1 (9-1)

5. Falconer-6 (10-2)

6. Ausable Valley-7 (9-1)

7. Solvay-3 (7-1)

8. Buffalo Turner-Carroll-6 (8-1)

9. Syracuse CBA-3 (7-1)

10. Cambridge-2 (8-1)

11. Wyandanch-11 (8-2)

12. Greenwich-2 (8-2)

13. Watervliet-2 (8-1)

14. Hackley School-1 (8-1)

15. Malverne-8 (7-1-1)

16. General Brown-3 (6-3)

17. Cato-Meridian-3 (7-1)

18. Elmira Notre Dame-4 (8-1)

19. LeRoy-5 (8-3)

20. East Rochester-5 (7-3)

Class D

1. Caledonia-Mumford-5 (13-0)

2. Clyde-Savannah-5 (10-0)

3. Rensselaer-2 (10-3)

4. Delaware Valley-9 (10-1)

5. Pine Valley-6 (10-1)

6. Deposit-4 (9-2-1)

7. Pauling-1 (7-2)

8. Randolph-6 (9-1)

9. Lansing-4 (9-1)

10. Weedsport-3 (8-2)

11. Lake George-2 (9-1)

12. Tuchahoe-1 (7-1)

13. Valhalla-1 (7-0-1)

14. Mohawk-3 (8-1)

15. (tie) Frewsburg-6 (8-2)

15. (tie) Ellicottville-6 (8-2)

1995

Class A

1. Jamestown-6 (13-0)

2. St. Anthony-CHSFL (11-0)

3. Susan Wagner-NYC (12-0)

4. Bronx JFK-NYC (11-1)

5. Shenendehowa-2 (10-3)

6. Yonkers Roosevelt-1 (10-1)

7. Saratoga-2 (9-1)

8. Union-Endicott-4 (11-1)

9. North Babylon-11 (10-1)

10. Syracuse Henninger-3 (9-1)

11. Lawrence-8 (10-1)

12. White Plains-1 (9-1)

13. Rome Free Academy-3 (8-1)

14. Mt. St. Michael-NYC (8-2)

15. New Rochelle Iona Prep-1 (9-2)

16. Bellport-11 (8-2-1)

17. Pine Bush-9 (8-2)

18. North Rockland-1 (7-2)

19. Sachem-11 (8-3)

20. Albany CBA-2 (8-1)

21. Whitesboro-3 (6-2)

22. Longwood-11 (9-1)

23. Lancaster-6 (7-3)

24. West Islip-11 (8-1)

25. Gates Chili-5 (7-3-1)

Class B

1. Amsterdam-2 (11-2)

2. Lake Shore-6 (11-2)

3. Bethpage-8 (10-1)

4. Syracuse Corcoran-3 (10-1)

5. Olean-6 (9-1)

6. Nyack-1 (10-1)

7. Chenango Forks-4 (10-1)

8. Rochester Edison-5 (9-1-1)

9. Williamsville South-6 (9-1)

10. Elmira Free Academy-4 (8-1)

11. Harborfields-11 (10-1)

12. Springville-6 (8-2)

13. Garden City-8 (9-2)

14. Horace Greeley-1 (98-1)

15. Albany Academy-2 (9-1)

16. Peru-7 (10-1)

17. Elmont-8 (8-2)

18. Port Jervis-2 (8-2)

19. Dobbs Ferry?Hastings-1 (8-0-1)

20. Bath-5 (9-1)

21. Poughkeepsie-1 (8-1)

22. Carthage-3 (8-1)

23. Pearl River-1 (7-2)

24. West Seneca West-6 (8-1)

25. (tie) Manhasset-8 (8-2)

25. (tie) Waterloo-5 (8-2)

Class C

1. LeRoy-5 (12-1)

2. Dolgeville-3 (10-1)

3. Delhi-4 (10-1)

4. Carle Place-8 (11-0)

5. Walton-4 (8-1)

6. Eden-6 (9-2)

7. Saranac Lake-7 (10-2)

8. Randolph-6 (9-1)

9. Cambridge-2 (9-2)

10. Elmira Notre Dame-4 (9-1)

11. Hackley School-1 (7-1)

12. Syracuse CBA-3 (8-1)

13. Riverdale School-NYC (8-1)

14. Cazenovia-3 (7-1)

15. Highland-9 (9-2)

16. Greenwich-2 (6-3)

17. Watervliet-2 (8-1)

18. Salamanca-6 (7-2)

19. Beaver River-3 (7-1)

20. Edgemont-1 (7-3)

Class D

1. Caledonia-Mumford-5 (13-0)

2. Pine Valley-6 (10-1)

3. Deposit-4 (10-1-1)

4. Rensselaer-2 (11-2)

5. Bronxville-1 (10-1)

6. Weedsport-3 (9-1)

7. Westfield-6 (8-2)

8. Red Jacket-5 (8-2)

9. Lansing-4 (8-2)

10. Dundee-5 (8-2)

11. Frankfort-Schuyler-3 (7-2)

12. Maple Grove-6 (7-2)

13. Stony Brook-11 (6-2)

14. Franklinville-6 (7-2)

15. Spencer-Van Etten-4 (7-3)

1996

Class AA

1. (tie) Yonkers Roosevelt-1 (12-0)

1. (tie) Bronx JFK-NYC (12-0)

3. Rome Free Academy-3 (11-2)

4. Patchogue-Medford-11 (9-1-1)

5. Syracuse Henninger-3 (8-1)

6. Mt. St. Michael-NYC (9-2)

7. Buffalo St. Joe-6-CHSFL (9-1)

8. Bellport-11 (9-2)

9. Uniondale-8 (8-3)

10. Sachem-11 (9-1)

11. Rochester East-5 (7-3-2)

12. Orchard Park-6 (10-1)

13. St. Anthony-CHSFL (8-2)

14. Freeport-8 (8-2)

15. Albany-2 (7-3-1)

16. Fairport-5 (9-1)

17. Kingston-9 (7-3)

18. Saratoga-2 (8-2)

19. Horseheads-4 (9-2)

20. (tie) Susan Wagner-NYC (9-3)

20. (tie) St. Francis Prep-NYC (7-3)

Class A

1. Troy-2 (11-2)

2. Levittown Division-8 (10-0-1)

3. Comsewogue-11 (10-1)

4. North Babylon-11 (9-1)

5. Whitesboro-3 (9-4)

6. Yorktown-1 (9-2)

7. Rochester Marshall-5 (6-4-1)

8. Niagara-Wheatfield-6 (9-2)

9. Amherst Sweey Home-6 (9-1)

10. Lawrence-8 (8-2)

11. Port Jervis-9 (8-2)

12. Williamsville North-6 (8-1)

13. Amsterdam-2 (7-1-1)

14. Nyack-1 (8-1)

15. Lake Shore-6 (7-2)

16. Carthage-3 (8-2)

17. Walkill-9 (7-2)

18. Canandaigua-5 (9-1)

19. Ossining-1 (7-2)

20. East Islip-11 (6-3-1)

Class B

1. Springville-6 (13-0)

2. Harborfields-11 (11-0)

3. Bethpage-8 (10-1)

4. Ravena-2 (12-1)

5. Brewster-1 (10-1)

6. Hudson Falls-2 (9-1)

7. Windsor-4 (10-2)

8. Rondout Valley-9 (9-1)

9. Albion-6 (8-2)

10. Lackawanna-6 (7-2)

11. Manhasset-8 (8-3)

12. Gouverneur-10 (9-2)

13. Ilion-3 (8-3)

14. Harrison-1 (7-2)

15. Jamesville-DeWitt-3 (8-2)

16. Wantagh-8 (8-2)

17. Fonda-Fultonville-2 (7-2)

18. Corning East-4 (8-2)

19. Midlakes-5 (7-4)

20. (tie) Beekmantown-7 (9-1)

20. (tie) Waterloo-5 (8-2)

Class C

1. Watervliet-2 (13-0)

2. LeRoy-2 (12-1)

3. Cazenovia-3 (11-1)

4. Highland-9 (9-2)

5. Elmira Notre Dame-4 (10-1)

6. East Rochester-5 (9-1)

7. Dover-1 (9-1)

8. Dolgeville-3 (8-1)

9. Salamanca-6 (9-2)

10. Syracuse CBA-3 (8-2)

11. Locust Valley-8 (7-3)

12. Poly Prep-NYC (8-0-1)

13. Hudson-2 (7-3)

14. Babylon-11 (7-3)

15. Pleasantville-1 (7-2)

16. General Brown-3 (8-1)

17. Greene-4 (7-2)

18. Tioga-4 (7-2)

19. Eastchester-1 (6-2)

20. (tie) Walton-4 (6-4)

20. (tie) Delhi-4 (7-2)

Class D

1. Valhalla-1 (12-0)

2. Caledonia-Mumford-5 (10-3)

3. Maple Grove-6 (10-1)

4. Cambridge-2 (10-2)

5. Hamilton-3 (9-3)

6. Deposit-4 (10-1)

7. Randolph-6 (8-2)

8. Greenwich-2 (9-1)

9. Lansing-4 (8-1-1)

10. Bronxville-1 (7-2)

11. Hinsdale-6 (8-1)

12. Richfield Springs-3 (7-3)

13. Sandy Creek-3 (8-1)

14. Dundee-5 (8-2)

15. Tri-Valley-9 (7-3)

1997

Class AA

1. Fairport-5 (12-1)

2. Troy-2 (12-1)

3. Bellport-11 (11-0)

4. Mt. St. Michael-NYC (11-0)

5. Syracuse Henninger-3 (10-2)

6. Patchogue-Medford-11 (11-0)

7. Rome Free Academy-3 ((9-1)

8. Spring Valley-1 (10-1)

9. Yonkers Gorton-1 (8-1)

10. Freeport-8 (8-2-1)

11. Orchard Park-6 (8-3)

12. Yonkers Roosevelt-1 (7-2)

13. Tottenville-NYC (11-1)

14. Curtis-NYC (10-2)

15. Jamestown-6 (7-2)

16. Massapequa-8 (8-1-1)

17. Sachem-11 (7-2)

18. North Tonawanda-6 (8-2)

19. Shenendehowa-2 (8-2)

20. Liverpool-3 (7-2)

21. Greece Athena-5 (7-2)

22. Newburgh Free Academy-9 (9-2)

23. St. Anthony-CHSFL (6-4)

24. Chaminade-CHSFL (8-2)

25. (tie) Susan Wagner-NYC (8-3)

25. (tie) Horseheads-4 (8-3)

Class A

1. Vestal-4 (12-1)

2. Queensbury-2 (12-1)

3. North Babylon-11 (11-0)

4. Niagara-Wheatfield-6 (11-1)

5. Port Jervis-9 (10-2)

6. Greece Olympia-5 (10-1)

7. Lawrence-8 (9-1-1)

8. Huntington-11 (8-2)

9. Amherst Sweet Home-6 (8-2)

10. Carthage-3 (8-3)

11. Whitesboro-3 (9-1)

12. Garden City-8 (8-1-1)

13. Ossining-1 (7-3)

14. Amsterdam-2 (8-2)

15. Suffern-1 (7-2)

16. Sayville-11 (8-2)

17. Tonawanda-6 (7-2)

18. Fulton-3 (7-2)

19. Averill Park-2 (7-2)

20. Rochester Aquinas-5 (7-2)

Class B

1. Lackawanna-6 (12-1)

2. Brewster-1 (10-2)

3. Ravena-2 (11-1)

4. Jamesville-DeWitt-3 (10-2)

5. Roundout Valley-9 (10-1)

6. Cazenovia-3 (9-1)

7. Windsor-4 (9-2)

8. Oneonta-4 (9-1)

9. Clarke-8 (9-2)

10. Buffalo Hutch Tech-6 (9-1)

11. Bethpage-8 (8-1)

12. Hornell-5 (9-2)

13. Harrison-1 (8-1)

14. Waterloo-5 (8-2)

15. Ogdensburg Free-10 (8-3)

16. Roosevelt-8 (7-3-1)

17. Hudson Falls-2 (8-2)

18. Broadalbin-Perth-2 (8-1)

19. Susquehanna Valley-4 (7-2)

20. (tie) Springville-6 (8-2)

20. (tie) Mohonasen-2 (7-2)

Class C

1. Dover-1 (12-0)

2. Syracuse CBA-3 (12-1)

3. Watervliet-2 (11-1)

4. Caledonia-Mumford-5 (10-2)

5. Poly Prep-NYC (98-0)

6. Walton-4 (10-1)

7. LeRoy-5 (9-1)

8. Dolgeville-3 (9-1)

9. Nanuet-1 (98-1)

10. Elmira Notre Dame-4 (9-1)

11. Babylon-11 (10-1)

12. Saranac Lake-7 (8-2)

13. Gowanda-6 (9-2)

14. Fonda-Fultonville-2 (8-2)

15. Portville-6 (8-2)

16. Akron-6 (7-2)

17. Allegany-Limestone-6 (7-2)

18. Beaver River-3 (7-2)

19. General Brown-3 (7-2)

20. Salamanca-6 (6-2)

Class D

1. West Canada-3 (13-0)

2. Bronxville-1 (11-1)

3. Valhalla-1 (7-2)

4. Clyde-Savannah-5 (10-2)

5. Greenwich-2 (9-3)

6. Maple Grove-6 (9-2)

7. Oxford-4 (8-2)

8. Oyster Bay-8 (8-1)

9. Deposit-4 (8-2)

10. Moriah-7 (7-3)

11. Randolph-6 (7-2)

12. Dundee-5 (7-3)

13. Stony Brook-11 (6-3)

14. Friends Academy-8 (7-2)

15. (tie) Richfield Springs-3 (7-3)

15. (tie) Rome Catholic-3 (8-1)

1998

Class AA

1. Troy-2 (12-1)

2. Fairport-5 (12-1)

3. Buffalo St. Joseph-CHSAA (!0-0)

4. Longwood-11 (11-0)

5. Orchard Park-6 (9-2)

6. Liverpool-3 (11-1)

7. Carmel-1 (8-2)

8. Monroe-Woodbury-9 (10-1)

9. Chaminade-CHSFL (9-2)

10. Horseheads-4 (9-2)

11. Vestal-4 (9-1)

12. Wesbter-5 (98-2)

13. Rome Free Academy-3 (8-2)

14. Jamestown-6 (8-2)

15. Colonie-2 (7-3)

16. Massapequa-8 (7-2-2)

17. Freeport-8 (8-2)

18. William Floyde-11 (8-2)

19. Curts-NYC (10-3)

20. (tie) Shenendehowa-2 (8-1)

20. (tie) Ramapo-1 (7-2)

20. (tie) Patchogue-Medford-11 (7-2)

Class A

1. Rochester Aquinas-5 (11-2)

2. Queensbury-2 (12-1)

3. Amsterdam-2 (9-1)

4. North Babylon-11 (10-1)

5. Clarence-6 (10-1)

6. Fayetteville-Manlius-3 (11-1)

7. Garden City-8 (10-1)

8. Yorktown-1 (10-1)

9. Port Jervis-9 (9-2)

10. Niagara-Wheatfield-6 (8-2)

11. Canandaigua-5 (8-2)

12. Horace Greeley-1 (7-2)

13. Nyack-1 (9-1)

14. Watertown-10 (10-1)

15. Buffalo McKinley-6 (10-1)

16. Pioneer-6 (8-1)

17. Fulton-3 (7-3)

18. Victor-5 (7-2)

19. Johnson City-4 (7-4)

20. Whitesboro-3 (7-2)

Class B

1. Lackawanna-6 (13-0)

2. Harrison-1 (9-3)

3. Ravena-2 (11-1)

4. Maine-Endwell-4 (10-2)

5. Sayville-11 (10-1)

6. Syracuse CBA-3 (10-1)

7. Comsewogue-11 (9-1)

8. Hornell-5 (9-2)

9. Chenango Forks-4 (8-2)

10. Fonda-Fultonville-2 (8-2)

11. Tonawanda-6 (8-2)

12. Sleepy Hollow-1 (8-1)

13. Brewster-1 (8-1)

14. Seaford-8 (10-1)

15. Buffalo Seneca-6 (8-1)

16. Peru-7 (9-2)

17. Bethpage-8 (7-1-1)

18. Waterloo-5 (8-2)

19. Vernon-Verona-Sherrill-3 (7-3)

20. (tie) Windsor-4 (7-2)

20. (tie) Solvay-3 (8-1)

Class C

1. (tie) Edgemont-1 (12-0)

1. (tie) Poly Prep-NYC (8-0)

3. Elmira Notre Dame-4 (12-1)

4. LeRoy-5 (8-4)

5. Saranac Lake-7 (10-1)

6. Walton-4 (9-1)

7. Salamanca-6 (9-2)

8. Voorheesville-2 (9-2)

9. Eden-6 (9-1)

10. Nanuet-1 (8-1)

11. Caledonia-Mumford-5 (8-1)

12. Mechanicville-2 (9-1)

13. Watervliet-2 (7-2)

14. Silver Creek-6 (7-2)

15. Malverne-8 (8-1)

16. Riverdale School-NYC (9-1)

17. Westlake-1 (7-2)

18. Letchworth-5 (8-2)

19. Lowville-3 (8-3)

20. (tie) Babylon-11 (8-3)

20. (tie) Lansing-4 (7-2)

Class D

1. Maple Grove-6 (13-0)

2. Dolgeville-3 (10-1)

3. Red Jacket-5 (10-1)

4. Lake George-2 (8-5)

5. Delaware Valley-9 (10-1)

6. Valhalla-1 (9-1)

7. Hamilton-3 (9-1)

8. Hancock-4 (8-3)

9. Oxford-4 (9-1)

10. Clyde-Savannah-5 (8-2)

11. Pine Valley-6 (7-3)

12. Barker-5 (7-2)

13. LaFayette-3 (7-2)

14. Forestville-6 (7-2)

15. Salem-2 (7-2)

1999

Class AA

1. Webster-5 (13-0)

2. Troy-2 (10-3)

3. Brentwood-11 (11-0)

4. Newburgh Free Academy-9 (9-1)

5. Syracuse Henninger-3 (10-2)

6. Monsignor Farrell-CHSFL (9-2)

7. North Rockland-1 (9-1)

8. Syracuse Corcoran-3 (9-1)

9. Fairport-5 (7-3)

10. St. Anthony-CHSFL (9-2)

11. Curtis-NYC (12-1)

12. Monroe-Woodbury-9 (8-2)

13. Clarkstown South-1 (7-2)

14. Farmingdale-8 (8-3)

15. Union-Endicott-4 (9-2)

16. Lancaster-6 (8-3)

17. Bellport-11 (8-2)

18. Lockport-6 (7-3)

19. Rome Free Academy-3 (7-2)

20. Orchard Park-6 (8-1)

21. Susan Wagner-NYC (11-2)

22. Chaminade-CHSFL (8-2)

23. Lindenhurst-11 (8-2)

24. Canarsie-NYC (10-2)

25. Baldwin-8 (7-3)

Class A

1. Canandaigua-5 (13-0)

2. Brewster-1 (10-2)

3. Amsterdam-2 (11-1)

4. Pioneer-6 (10-1)

5. Minisink Valley-9 (10-1)

6. Chittenango-3 (10-2)

7. North Babylon-11 (8-2-1)

8. Amityville-11 (9-2)

9. Huntington-11 (9-1)

10. Clarence-6 (8-2)

11. Buffalo McKinley-6 (11-0)

12. Horace Greeley-1 (8-1)

13. Nyack-1 (9-1)

14. Gloversville-2 (8-2)

15. Victor-5 (8-2)

16. Rochester Wilson-5 (8-1)

17. Niskayuna-2 (7-2)

18. Rochester Brighton-5 (8-1)

19. West Babylon-11 (7-2)

20. Oneida-3 (7-3)

Class B

1. Harrison-1 (12-0)

2. Lackawanna-6 (12-1)

3. Syracuse CBa-3 (10-2)

4. Peru-7 (11-1)

5. Fonda-Fultonville-2 (10-1)

6. Roosevelt-8 (10-1)

7. Red Hook-9 (10-1)

8. Hornell-5 (8-3)

9. Glens Falls-2 (8-1)

10. Norwich-4 (9-2)

11. Bethpage-8 (7-2)

12. Tonawanda-6 (8-2)

13. Hendrick Hudson-1 (7-2)

14. Midlakes-5 (8-2)

15. Cazenovia-3 (8-2)

16. Elmira Notra Dame-4 (8-2)

17. Solvay-3 (7-2)

18. Honeoye Falls-Lima-5 (7-2)

19. Somers-1 (7-2)

20. Medina-6 (7-2)

Class C

1. Edgemont-1 (11-1)

2. Salamanca-6 (12-1)

3. Mechanicville-2 (10-2)

4. LeRoy-5 (9-2)

5. Westlake-1 (9-1)

6. Poly Prep-NYC (8-1)

7. Caledonia-Mumford-5 (8-1)

8. Delhi-4 (7-5)

9. Liberty-9 (10-1)

10. Utica Notre Dame-3 (8-3)

11. Ausable Valley-7 (9-2)

12. Walton-4 (9-1)

13. Canastota-3 (8-2)

14. Watervliet-2 (8-2)

15. Stillwater-2 (8-1)

16. Tioga-4 (8-1)

17. Oakfield-Alabama-5 (7-3)

18. Seneca Falls-Mynderse-5 (8-1)

19. Sauquoit Valley-3 (7-1)

20. (tie) Trumansburg-4 (7-2)

20. (tie) Riverdale School-NYC (7-2)

Class D

1. Cambridge-2 (12-0)

2. Clyder-6 (10-3)

3. Hamilton-3 (10-2)

4. Tuckahoe-1 (9-2)

5. Dolgeville-3 (9-1)

6. Maple Grove-6 (8-2)

7. Oxford-4 (9-2)

8. Tri-Valley-9 (9-2)

9. Batavia Notre Dame-5 (7-4)

10. Forestville-6 (8-1)

11. Bronxville-1 (6-3)

12. Randolph-6 (6-3)

13. Elba-5 (7-2)

14. Frankfort-Schuyler-3 (6-3)

15. Weedsport-3 (7-1)

2000

Class AA

1. Jamestown-6 (13-0)

2. Webster-5 (10-1)

3. Monsignor Farrell-CHSFL (10-1)

4. St. Anthony-CHSFL (10-1)

5. Freeport-8 (11-0)

6. New Rochelle-1 (11-1)

7. North Babylon-11 (10-1)

8. Syracuse Henninger-3 (10-2)

9. Bronx JFK-NYC (12-2)

10. Susan Wagner-NYC (11-1-1)

11. Commack-11 (9-2)

12. Troy-2 (8-3)

13. Union-Endicott-4 (10-1)

14. Monroe-Woodbury-9 (10-1)

15. Syracuse Corcoran-3 (9-1)

16. Canarsie-NYC (10-2)

17. Albany Bishop Maginn-2 (8-2)

18. Greece Athena-5 (8-2)

19. Sachem-11 (8-2)

20. West Islip-11 (7-2)

Class A

1. Nyack-1 (12-0)

2. Garden City-8 (11-0)

3. Fulton-3 (9-4)

4. Troy LaSalle-2 (11-1)

5. Victor-5 (10-2)

6. Brewster-1 (7-2)

7. Pioneer-6 (10-1)

8. Warwick Valley-9 (10-1)

9. Amsterdam-2 (8-1)

10. Gloversville-2 (9-1)

11. Ossining-1 (9-1)

12. Bellport-11 (7-3)

13. Wantagh-8 (8-2)

14. Grand Island-6 (8-2)

15. Carthage-3 (8-2)

16. Kenmore East-6 (7-2)

17. Glen Cove-8 (8-2)

18. Yorktown-1 (8-2)

19. Buffalo McKinley-6 (10-1)

20. Kings Park-11 (8-2)

Class B

1. Roundout Valley-9 (11-2)

2. Lackawanna-6 (12-1)

3. Bethpage-8 (11-0)

4. Syracuse CBA-3 (11-1)

5. Amityville-11 (10-1)

6. Roosevelt-8 (10-1)

7. Babylon-11 (9-2)

8. Hornell-5 (9-2)

9. Albion-6 (9-1)

10. Somers-1 (9-1)

11. Susquehanna Valley-4 (9-2)

12. Vernon-Verona-Sherrill-3 (9-1)

13. Harborfirlds-11 (9-1)

14. Elmira Notre Dame-4 (8-2)

15. Midlakes-5 (8-2)

16. Solvay-3 (7-2)

17. Honeoye Falls-Lima-5 (7-2)

18. Corning East-4 (7-2)

19. Hudson Falls-2 (8-4)

20. (tie) Jamestown Southwestern-6 (8-2)

20. (tie) Peru-7 (9-2)

Class C

1. Edgemont-1 (11-0)

2. Walton-4 (12-1)

3. Poly Prep-NYC (9-0)

4. Caledonia-Mumford-5 (9-3)

5. Mechanicville-2 (10-2)

6. Cambridge-2 (9-1)

7. Cleveland Jill-6 (9-2)

8. Salamanca-6 (9-1)

9. Rye-1 (8-1)

10. Fonda-Fultonville-2 (8-1)

11. East Rochester-5 (8-2)

12. LeRoy-5 (7-2)

13. Allegany-Limestone-6 (8-2)

14. Syracuse Bishop Ludden-3 (9-2)

15. Sauquoit Valley-3 (7-2)

16. Westlake-1 (6-3)

17. Delhi-4 (6-4)

18. Lansing-4 (8-1)

19. Hackley School-1 (8-1)

20. (tie) Briarcliff-1 (6-3)

20. (tie) Greenwich-2 (6-3)

Class D

1. Dolgeville-3 (13-0)

2. Clymer-6 (9-3)

3. Oxford-4 (9-2)

4. Maple Grove-6 (9-1)

5. Fort Edward-2 (11-2)

6. Haldane-1 (9-2)

7. Tuchahoe-1 (8-1)

8. Red Jacket-5 (8-3)

9. Millbrook-9 (9-2)

10. Elba-5 (9-1)

11. Ellicottville-6 (9-1)

12. Lake George-2 (8-2)

13. Weedsport-3 (9-1)

14. Clyde-Savannah-5 (8-1)

15. (tie) Onondaga-3 (7-1)

15. (tie) Mohawk-3 (6-3)

  

more reference


search

roadtosyracuse.com toolbox
Share |


help us
Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

nysswa blog
[ More blog entries ]
  
  
  
HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)