RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Reference: Record book, past champions and more
Final NYSSWA rankings, 2001-08
2001

Class AA

1. Webster-5 (12-1)

2. North Rockland-1 (10-1)

3. Orchard Park-6 (9-2)

4. Canandaigua-5 (9-1)

5. St. Anthony-CHSFL (10-1)

6. Farmingdale-8 (10-1)

7. William Floyd-11 (10-1)

8. Freeport-8 (9-1)

9. Sheepshead Bay-NYC (11-0)

10. Fayetteville-Manlius-3 (9-3)

11. Bethlehem-2 (10-2)

12. Carmel-1 (9-1)

13. Lancaster-6 (8-2)

14. Gates Chili-5 (8-1)

15. Syracuse Henninger-3 (7-3)

16. Syracuse Corcoran-3 (8-1)

17. Lehman-NYC (10-1)

18. Vestal-4 (10-1)

19. Susan Wagner-NYC (9-2)

20. Ramapo-1 (7-3)

Class A

1. (tie) Rochester Aquinas-5 (12-1)

1. (tie) Bellport-11 (11-0)

3. Horace Greeley-1 (10-2)

4. Syracuse CBA-3 (11-1)

5. Nyack-1 (8-1)

6. Wantagh-8 (11-0)

7. Amsterdam-2 (11-1)

8. St. Peter-NYC (10-0)

9. Rockville Centre Southside-8 (9-2)

10. Fulton-3 (8-2)

11. Port Jervis-9 (9-1)

12. Troy LaSalle-2 (8-2)

13. Elmira Free Academy-4 (10-1)

14. Poughkeepsie-1 (8-1)

15. Lawrence-8 (9-1)

16. White Plains Stepanic-1 (8-3)

17. Pioneer-6 (8-3)

18. Burnt Hills-2 (8-1)

19. Victor-5 (7-3)

20. (tie) Iroquois-6 (7-3)

20. (tie) East Islip-11 (7-3)

Class B

1. Peru-7 (13-0)

2. Chenango Forks-4 (12-1)

3. Harrison-1 (10-1)

4. Bath-5 (9-3)

5. Harborfields-11 (10-1)

6. Red Hook-9 (9-2)

7. Somers-1 (8-1)

8. Hornell-5 (9-1)

9. Hudson-2 (10-1)

10. Rondout Valley-9 (9-1)

11. Olean-6 (8-3)

12. Gouverneur-10 (9-1)

13. Cazenovia-3 (9-2)

14. Glens Falls-2 (9-1)

15. Mount Sinai-11 (8-2)

16. Oneonta-4 (8-2)

17. Jamestown Southwestern-6 (8-2)

18. Albion-6 (8-1)

19. Vernon-Verona-Sherrill-3 (7-2)

20. Bethpage-8 (7-3)

Class C

1. (tie) Poly Prep-NYC (8-0)

1. (tie) Delhi-4 (11-1)

3. Cambridge-2 (12-1)

4. Edgemont-1 (10-1)

5. Cold Spring Harbor-8 (11-0)

6. Salamanca-6 (11-1)

7. LeRoy-5 (10-1)

8. Weedsport-3 (10-1)

9. Babylon-11 (10-1)

10. Watervliet-2 (9-1)

11. Eden-6 (9-1)

12. Walton-4 (8-2)

13. Hackley School-1 (8-0)

14. Buffalo Burgard-6 (10-1)

15. Briarcliff-1 (7-2)

16. General Brown-3 (8-2)

17. Cooperstown-3 (8-1)

18. Mechanicville-2 (7-2)

19. Avon-5 (7-3)

20. Caledonia-Mumford-5 (6-3)

Class D

1. Onondaga-3 (13-0)

2. Clymer-6 (11-1)

3. Dobbs Ferry-1 (11-1)

4. Clyde-Savannah-5 (9-2)

5. Dolgeville-3 (7-2)

6. Lake George-2 (9-3)

7. Newfield-4 (9-2)

8. Millbrook-9 (10-1)

9. Maple Grove-6 (7-3)

10. Ellicottville-6 (7-2)

11. Salem-2 (9-1)

12. Frankfort-Schuyler-3 (6-2)

13. Valhalla-1 (6-3)

14. Deposit-4 (7-3)

15. Elba-5 (7-2)

2002

Class AA

1. Webster Schroeder-5 (13-0)

2. St. Anthony-CHSFL (11-0)

3. Shenendehowa-2 (12-1)

4. North Babylon-11 (11-0)

5. Patchogue-Medford-11 (10-1)

6. North Tonawanda-6 (10-1)

7. Hilton-5 (9-1)

8. Vestal-4 (10-2)

9. Orchard Park-6 (8-2)

10. Farmingdale-8 (9-2)

11. Curtis-NYC (12-1)

12. North Rockland-1 (9-2)

13. Syracuse Corcoran-3 (9-2)

14. John Jay-1 (8-2)

15. Ramapo-1 (8-1)

16. Chaminade-CHSFL (9-2)

17. Newburgh Free Academy-9 (10-1)

18. Jamestown-6 (7-2)

19. Fort Hamilton-NYC (11-2)

20. Baldwinsville-3 (9-1)

21. Baldwin-8 (8-2)

22. Pittsford-5 (7-2)

23. New Rochelle-1 (8-2)

24. Freeport-8 (7-2)

25. West Islip-11 (8-2)

Class A

1. Rochester Aquinas-5 (12-1)

2. Nyack-1 (11-1)

3. Amsterdam-2 (10-2)

4. Elmira Free Acdemy-4 (9-3)

5. Syracuse CBA-3 (10-1)

6. Victor-5 (8-2)

7. Amherst Sweet Home-6 (10-1)

8. Rondout Valley-9 (9-2)

9. MacArthur-8 (9-2)

10. Grand Island-6 (8-2)

11. Fulton-3 (8-2)

12. Glens Falls-2 (8-2)

13. Horace Greeley-1 (8-2)

14. Lawrence-8 (8-2)

15. Whitesboro-3 (8-1)

16. Poughkeepsie-1 (8-2)

17. Fox Lane-1 (8-2)

18. Queensbury-2 (7-2)

19. Port Jervis-9 (7-3)

20. (tie) New Hartford-9 (7-3)

20. (tie) Brewster-1 (7-3)

20. (tie) Islip-11 (9-2)

Class B

1. Harrison-1 (12-1)

2. Chenango Forks-4 (12-1)

3. Landingburgh-2 (11-1)

4. Peru-7 (10-1)

5. Bethpage-8 (11-0)

6. Babylon-11 (11-0)

7. Bath-5 (10-1)

8. Solvay-3 (10-1)

9. Olean-6 (10-1)

10. Seaford-8 (10-1)

11. Albion-6 (9-1)

12. Oneida-3 (9-1)

13. Edgemont-1 (8-2)

14. Somers-1 (8-2)

15. Hudson Falls-2 (8-2)

16. Ogdensburg Free-10 (9-1)

17. Norwich-4 (8-2)

18. Hornell-5 (7-3)

19. Cheektowaga-6 (7-2)

20. Elmira Notre Dame-4 (7-2)

Class C

1. Onondaga-3 (13-0)

2. LeRoy-5 (11-1)

3. Poly Prep-NYC (7-1)

4. Briarcliff-1 (10-1)

5. Hackley School-1 (7-1)

6. Caledonia-Mumford-5 (8-2)

7. Cambridge-2 (10-2)

8. Riverdale School-NYC (8-1)

9. Gowanda-6 (9-2)

10. Lansing-4 (7-4)

11. Herkimer-3 (9-1)

12. Watervliet-2 (8-2)

13. Walton-4 (8-1)

14. Tioga-4 (8-2)

15. Lancaster St. Mary-6 (8-2)

16. Pleasantville-1 (7-2)

17. Tupper Lake-7 (8-2)

18. Cooperstown-3 (7-2)

19. Westmoreland-3 (7-2)

20. Falconer-6 (6-4)

Class D

1. Dobbs Ferry-1 (12-0)

2. Dolgeville-3 (12-1)

3. Clymer-6 (10-2)

4. Maple Grove-6 9 (9-1)

5. Lyons-5 (9-2)

6. Newfield-4 (9-2)

7. Salem-2 (10-1)

8. York-5 (8-1)

9. Tuckahoe-1 (7-2)

10. Livingston Manor-9 (8-3)

11. Clyde-Savannah-5 (6-4)

12. Batavia Notre Dame-5 (7-2)

13. Randolph-6 (6-3)

14. Mohawk-3 (7-3)

15. Warrensburg-2 (7-2)

2003

Class AA

1. New Rochelle-1 (12-1)

2. Poly Prep-NYC (8-1)

3. Freeport-8 (11-0)

4. St. Anthony-CHSFL (10-1)

5. Webster Schroeder-5 (12-1)

6. Shenendehowa-2 (10-1)

7. Syracuse Corcoran-3 (10-2)

8. Riverhead-11 (10-1)

9. William Floyd-11 (10-1)

10. North Babylon-11 (8-2)

11. North Rockland-1 (9-1)

12. Troy-2 (9-1)

13. Syracuse Henninger-3 (8-2)

14. Syracuse CBA-3 (8-1)

15. Tottenville-NYC (13-0)

16. Webster Thomas-5 (8-1)

17. Newburgh Free Academy-9 (9-2)

18. Lockport-6 (9-2)

19. St. Francis- (6-CHSFL (9-2)

20. White Plains-1 (10-1)

21. Orchard Park-6 (7-3)

22. Lindenhurst-11 (8-2)

23. North Tonawanda-6 (8-1)

24. Monsignor Farrell-CHSFL (9-2)

25. (tie) Utica Proctor-3 (7-1)

25. (tie) Saratoga Springs-2 (7-2)

Class A

1. Nyack-1 (12-1)

2. Bethpage-8 (11-0)

3. Garden City-8 (11-0)

4. Corning East-4 (12-1)

5. Victor-5 (11-1)

6. Grand Island-6 (9-2)

7. Amsterdam-2 (9-3)

8. Camden-3 (10-1)

9. Glens Falls-2 (9-1)

10. Fox Lane-1 (7-3)

11. Lewiston-Porter-6 (8-2)

12. Greece Olympia-5 (7-3)

13. Maine-Endwell-4 (8-2)

14. MacArthur-8 (8-2)

15. Olean-6 (7-2)

16. Poughkeepsie-1 (7-3)

17. Cornwall-9 (9-2)

18. Wallkill-9 (8-2)

19. Fulton-3 (7-3)

20. New Hartford-3 (7-2)

Class B

1. Chenango Forks-4 (13-0)

2. Rye-1 (12-1)

3. Eden-6 (11-1)

4. Peru-7 (11-1)

5. Landingsburgh-2 (9-2)

6. Babylon-11 (10-1)

7. Bath-5 (9-2)

8. Roosevelt-8 (10-1)

9. Syracuse Westhill-3 (8-3)

10. Solvay-3 (9-1)

11. Ravena-2 (9-1)

12. Jamestown Southwestern-6 (8-2)

13. Depew-6 (8-1)

14. Bayport-Bluepoint-11 (8-2)

15. Norwich-4 (8-2)

16. Penn Yan-5 (8-2)

17. Hornell-5 (7-2)

18. Albion-6 (7-2)

19. Clarke-8 (7-3)

20. Harrison-1 (7-3)

Class C

1. Caledonia-Mumford-5 (13-0)

2. Hoosick Falls-2 (12-1)

3. Dobbs Ferry-1 (11-1)

4. Portville-6 (9-2)

5. General Brown-3 (11-1)

6. Tupper Lake-3 (9-2)

7. Watervliet-2 (8-2)

8. Weedsport-3 (9-1)

9. Cleveland Hill-6 (8-2)

10. Unatego-4 (7-4)

11. Sidney-4 (7-3)

12. Pembroke-5 (8-2)

13. Canastota-3 (7-2)

14. Westmoreland-3 (7-2)

15. LeRoy-5 (6-3)

16. LaFayette-3 (6-2)

17. Walton-4 (7-2)

18. Briarcliff-1 (6-3)

19. Mechanicville-2 (7-2)

20. Tri-Valley-9 (7-4)

Class D

1. Onondaga-3 (13-0)

2. Cambridge-2 (12-1)

3. Tuckahoe-1 (11-1)

4. Lyons-5 (9-3)

5. Randolph-6 (10-1)

6. Dolgeville-3 (9-1)

7. Ellicottville-6 (8-2)

8. Clyde-Savannah-5 (8-1)

9. Plattsburgh Seton-7 (8-3)

10. Oakfield-Alabama-5 (8-2)

11. Deposit-4 (9-2)

12. Batavia Notre Dame-5 (7-2)

13. Mohawk-3 (7-2)

14. Salem-2 (7-3)

15. Rye Neck-1 (7-3)

2004

Class AA

1. Syracuse CBA-3 (13-0)

2. New Rochelle-1 (11-1)

3. St. Anthony-CHSFL (10-1)

4. Webster Thomas-5 (11-1)

5. Webster Schroeder-5 (8-1)

6. North Babylon-11 (10-1)

7. St. Francis- (6-CHSFL (8-2)

8. Monroe-Woodbury-9 (11-1)

9. Longwood-11 (9-2)

10. Shenendehowa-2 (9-1)

11. Poly Prep-NYC (6-3)

12. Farmingdale-8 (9-2)

13. Rochester East-5 (9-1)

14. William Floyd-11 (9-1)

15. Sheepshead Bay-NYC (13-0)

16. Saratoga Springs-2 (8-3)

17. Orchard Park-6 (9-2)

18. West Babylon-11 (9-1)

19. North Tonawanda-6 (8-2)

20. Syracuse Henninger-3 (7-2)

21. North Rockland-1 (8-2)

22. Monsignor Farrell-NYC (8-2)

23. Patchogue-Medford-11 (7-2)

24. John Jay-1 (8-2)

25. Binghamton-4 (9-2)

Class A

1. Maine-Endwell-4 (12-0)

2. Wallkill-9 (12-1)

3. Sayville-11 (11-0)

4. Nyack-1 (10-1)

5. Amsterdam-2 (10-2)

6. Whitesboro-3 (10-1)

7. Iroquois-6 (9-3)

8. Harrison-1 (9 (8-2)

9. Wantagh-8 (10-1)

10. Garden City-8 (9-1-1)

11. Eastridge-5 (8-3)

12. Victor-5 (9-1)

13. Queensbury-2 (9-1)

14. Amityville-11 (10-1)

15. Bethpage-8 (8-2)

16. Indian River-10 (10-1)

17. Holy Cross-NYC (8-3)

18. Moore Catholic-NYC (10-1)

19. Port Jervis-9 (7-2)

20. Carthage-3 (7-3)

Class B

1. Chenango Forks-4 (13-0)

2. Hornell-5 (11-1)

3. Roosevelt-8 (11-0)

4. Rye-1 (12-1)

5. Ravena-2 (11-1)

6. Sullivan West-9 (9-1)

7. Jamestown Southwestern-6 (9-2)

8. Malboro-9 (9-1)

9. Olean-6 (8-2)

10. Peru-7 (8-3)

11. Landingburgh-2 (8-2)

12. Geneva-5 (8-2)

13. Saranac Lake-7 (9-1)

14. Norwich-4 (8-2)

15. Albion-6 (7-2)

Class C

1. Dobbs Ferry-1 (13-0)

2. LeRoy-5 (12-1)

3. Walton-4 (10-2)

4. Falconer-6 (9-2)

5. Schuylerville-2 (11-1)

6. General Brown-3 (10-1)

7. Westlake-1 (8-1)

8. Marcus Whitman-5 (9-1)

9. Portville-6 (8-2)

10. Trumansburg-4 (8-2)

11. Waterville-3 (7-3)

12. Herkimer-3 (8-1)

13. Mechanicville-2 (7-3)

14. Chatham-2 (8-1)

15. (tie) Pembroke-5 (7-2)

15. (tie) Sidney-4 (7-2)

Class D

1. Weedsport-3 (13-0)

2. Tuckahoe-1 (8-3)

3. Oakfield-Alabama-5 (10-2)

4. Ellicottville-6 (9-2)

5. Onondaga-3 (8-2)

6. Cambridge-2 (9-1)

7. Bolivar-Richburg-5 (9-1)

8. Chester-9 (7-2)

9. Elba-5 (7-2)

10. Little Falls-3 (7-2)

11. Warrensburg-2 (8-4)

12. Hancock-4 (9-2)

13. Millbrook-9 (8-2)

14. Groton-4 (8-2)

15. (tie) Mohawk-3 (6-3)

15. (tie) Clyde-Savannah-5 (7-2)

2005

Class AA

1. Monroe-Woodbury-9 (12-0)

2. Webster Thomas-5 (12-1)

3. Syracuse CBA-3 (11-1)

4. Bellport-11 (11-0)

5. St. Anthony-CHSFL (10-1)

6. Buffalo St. Joseph-CHSFL (9-1)

7. North Rockland-1 (11-1)

8. William Floyd-11 (11-0)

9. Baldwin-8 (10-1)

10. Fort Hamilton-NYC (12-1)

11. Orchard Park-6 (10-1)

12. Fayetteville-Manlius-3 (9-1)

13. John Jay-1 (9-1)

14. Rochester East-5 (8-2)

15. Holy Cross-CHSFL (8-2)

16. Lehman-NYC (12-1)

17. Iona Prep-CHSFL (8-3)

18. North Tonawanda-6 (8-2)

19. Webster Schroeder-5 (7-2)

20. Pittsford-5 (8-1)

21. West Islip-11 (8-2)

22. Troy LaSalle-2 (8-3)

23. Mahopac-1 (7-3)

24. Shenendehowa-2 (8-1)

25. Massapequa-8 (7-3)

26. New Rochelle-1 (7-3)

27. Kingston-9 (7-3)

28. Yonkers Gorton-1 (7-2)

29. Newburgh Free Academy-9 (7-2)

30. Saratoga-2 (7-3)

Class A

1. (tie) Amsterdam-2 (11-2)

1. (tie) Garden City-8 (10-1)

3. Geneva-5 (11-2)

4. Huntington-11 (10-1)

5. Corning East-4 (11-1)

6. Harrison-1 (10-2)

7. Plainedge-8 (10-0)

8. Horace Greeley-1 (8-2)

9. St. Francis Prep-NYC (10-1)

10. Grand Island-6 (9-2)

11. Rocky Point-11 (8-2)

12. Indian River-10 (10-1)

13. Whitesboro-3 (8-3)

14. Cornwall-9 (8-3)

15. Syracuse Nottingham-3 (8-2)

16. Sweet Home-6 (8-2)

17. Nyack-1 (7-3)

18. Somers-1 (7-3)

19. Floral Park-8 (7-3)

20 (tie) Averill Park-2 (7-3)

20 (tie) Buffalo McKinley-6 (10-1)

Class B

1. Rye-1 (12-0)

2. Chenango Forks-4 (12-1)

3. Hornell-5 (10-2)

4. Cold Spring Harbor-8 (10-1)

5. Lackawanna-6 (9-2)

6. Edgemont-1 (8-1)

7. Lansingburgh-2 (10-2)

8. Ravena-2 (9-1)

9. Roosevelt-8 (8-2)

10. Jamestown Southwestern-6 (8-2)

1. Homer-3 (9-2)

12. Goshen Burke-9 (9-2)

13. Red Hook-9 (8-2)

14. Babylon-11 (8-3)

15. (tie) Penn Yan-5 (7-2)

15. (tie) Cazenovia-3 (8-2)

Class C

1. Sidney-4 (12-1)

2. Marcus Whitman-5 (10-2)

3. Silver Creek-6 (10-1)

4. Dobbs Ferry-1 (11-1)

5. LeRoy-5 (9-1)

6. Schuylerville-2 (10-2)

7. Hoosick Falls-2 (9-1)

8. Tonawanda O'Hara-6 (9-1)

9. General Brown-3 (9-2)

10. Hannibal-3 (9-1)

11. Delhi-4 (8-2)

12. Rye Neck-1 (7-2)

13. Bronxville-1 (7-2)

14. Cassadaga Valley-6 (7-3)

15. Pleasantville-1 (6-3)

Class D

1. Randolph-6 (13-0)

2. Cambridge-2 (11-2)

3. Ellicottville-6 (7-3)

4. Deposit-4 (10-2)

5. Tuckahoe-1 (6-4)

6. Watertown Immaculate Heart-3 (8-3)

7. Onondaga-3 (8-2)

8. Elba-5 (9-2)

9. Salem-2 (8-2)

10. Ticonderoga-7 (7-3)

11. Weedsport-3 (7-2)

12. Oxford-4 (8-2)

13. Little Falls-3 (8-1)

14. Mohawk-3 (7-2)

15. Oakfield-Alabama-5 (7-2)

2006

Class AA

1. (tie) Auburn-3 (10-3)

1. (tie) William Floyd-11 (11-0)

3. St. Anthony-CHSFL (11-0)

4. Monroe-Woodbury-9 (12-1)

5. Fort Hamilton-NYC (13-0)

6. New Rochelle-1 (9-1)

7. Bellport-11 (10-1)

8. East Meadow-8 (10-1)

9. Curtis-NYC (12-1)

10. Rochester Marshall-5 (10-2)

11. Freeport-8 (8-2)

12. John Jay - Cross River-1 (8-2)

13. Brentwood-11 (8-2)

14. Orchard Park-6 (7-2)

15. Churchville-Chili-5 (8-1)

16. Rome Free Academy-3 (8-2)

17. Syracuse CBA-3 (8-1)

18. Newburgh Free Academy-9 (7-3)

19. North Rockland-1 (7-2)

20. Albany CBA-2 (7-4)

21. Colonie-2 (7-3)

22. Saratoga Springs-2 (7-2)

23. Mt. St. Michael-NYC (9-3)

24. Liverpool-3 (7-2)

25. Horace Greeley-1 (8-2)

Class A

1. Corning East-4 (13-0)

2. Cornwall-9 (11-2)

3. Harrison-1 (9-2)

4. Ossining-1 (9-1)

5. East Syracuse-Minoa-3 (9-2)

6. Lawrence-8 (10-1)

7. Rochester Aquinas-5 (9-3)

8. Iroquois-6 (9-1)

9. Xaverian-NYC (9-2)

10. Indian River-10 (11-1)

11. Burnt Hills-2 (10-1)

12. Sayville-11 (9-2)

13. Roosevelt-8 (10-1)

14. Garden City-8 (8-2)

15. Lansingburgh-2 (9-1)

16. Sweet Home-6 (7-2)

17. Victor-5 (7-2)

18. Buffalo McKinley-6 (10-1)

19. Fox Lane-1 (8-2)

20. Bethpage-8 (9-2)

Class B

1. Geneva-5 (11-2)

2. Chenango Forks-4 (10-2)

3. Albany Academy-2 (12-1)

4. Rye-1 (10-1)

5. Mount Sinai-11 (9-2)

6. Babylon-11 (9-1)

7. Cazenovia-3 (10-1)

8. Lackawanna-6 (9-1)

9. Hornell-5 (9-1)

10. Westhill-3 (9-1)

11. Maryvale-6 (6-2)

12. Red Hook-9 (8-2)

13. Windsor-4 (8-2)

14. Pelham-1 (6-3)

15. East Aurora-6 (6-2)

16. Cobleskill-2 (8-1)

17. Jamestown Southwestern-6 (8-2)

18. Homer-3 (7-2)

19. Goshen Burke-9 (7-2)

20. Peru-7 (7-4)

Class C

1. Dobbs Ferry-1 (12-0)

2. Tonawanda O'Hara-CHS (9-0)

3. Falconer-6 (10-3)

4. Le Roy-5 (9-2)

5. Westmoreland-3 (11-1)

6. Sidney-4 (9-2)

7. Lansing-4 (9-1)

8. Hannibal-3 (9-1)

9. Silver Creek-6 (8-1)

10. Croton-Harmon-1 (8-1)

11. Ausable Valley-7 (9-2)

12. Hoosick Falls-2 (8-2)

13. Letchworth-5 (7-3)

14. Chatham-2 (8-2)

15. Bishop Kearney-5 (7-1)

16. Pembroke-5 (7-1)

17. Greene-4 (7-2)

18. Unatego-4 (7-2)

19. Cambridge-2 (7-2)

20. (tie) Bishop Ludden-3 (6-3)

20. (tie) Voorheesville-2 (6-3)

20. (tie) Canajoharie-2 (7-2)

Class D

1. Tuckahoe-1 (10-1)

2. Oakfield-Alabama-5 (11-2)

3. Onondaga-3 (11-1)

4. Cattaraugus-Little Valley-6 (9-2)

5. Ticonderoga-7 (8-4)

6. Delhi-4 (8-3)

7. Maple Grove-6 (9-1)

8. Fort Edward-2 (9-2)

9. Salem-2 (8-2)

10. Walton-4 (7-3)

11. Randolph-6 (6-3)

12. Chester-9 (7-3)

13. Eldred-9 (8-2)

14. Batavia Notre Dame-5 (7-3)

15. (tie) C.G. Finney-5 (8-1)

15. (tie) Candor-4 (8-1)

2007

Class AA

1. (tie) West Genesee-3 (11-2)

1. (tie) William Floyd-11 (11-0)

3. Monroe-Woodbury-9 (12-1)

4. Curtis-NYC (13-0)

5. East Islip-11 (11-0)

6. St. Anthony-CHSFL (10-1)

7. New Rochelle-1 (10-1)

8. Orchard Park-6 (11-1)

9. Canandaigua-5 (10-1)

10. Minisink Valley-9 (9-1)

11. Farmingdale-8 (10-1)

12. Troy LaSalle-2 (9-2)

13. Rush-Henrietta-5 (8-2)

14. Gates Chili-5 (8-1)

15. Canarsie-NYC (11-2)

16. Union-Endicott-4 (8-2)

17. North Rockland-1 (8-2)

18. St. Francis-CHSFL-6 (8-3)

19. Guilderland-2 (8-2)

20. Cicero-North Syracuse-3 (7-3)

21. West Islip-11 (7-3)

22. Churchville-Chili-5 (8-1)

23. Ballston Spa-2 (7-2)

24. Baldwin-8 (7-3)

25. Longwood-11 (8-2)

26. Freeport-8 (7-2)

27. Shenendehowa-2 (7-2)

28. Fayetteville-Manlius-3 (6-3)

29. Yorktown-1 (7-3)

30. Troy-2 (7-2)

Class A

1. Rochester Aquinas-5 (13-0)

2. Lansingburgh-2 (11-2)

3. Carthage-3 (11-1)

4. Lawrence-8 (10-1)

5. Ossining-1 (10-2)

6. Buffalo McKinley-6 (11-0)

7. Cornwall-9 (10-1)

8. Indian River-10 (10-1)

9. Sweet Home-6 (10-1)

10. Burnt Hills-2 (8-2)

11. East Irondequoit Eastridge-5 (9-1)

12. Amsterdam-2 (7-2)

13. Islip-11 (11-0)

14. Archbishop Stepinac-CHS (10-2)

15. Bethpage-8 (9-2)

16. Garden City-8 (8-2)

17. Wantagh-8 (9-1)

18. Eastchester-1 (9-1)

19. Somers-1 (7-3)

20. Cheektowaga-6 (9-1)

21. Iroquois-6 (7-2)

22. Amityville-11 (9-2)

23. Fulton-3 (7-2)

24. Fox Lane-1 (7-3)

25. East Syracuse-Minoa-3 (7-2)

Class B

1. Rye-1 (12-0)

2. Chenango Forks-4 (12-1)

3. Geneva-5 (9-3)

4. Peru-7 (11-1)

5. Seaford-8 (10-1)

6. Cazenovia-3 (10-1)

7. Cobleskill-2 (10-1)

8. Westhill-3 (9-1)

9. Depew-6 (9-2)

10. Sleepy Hollow-1 (7-2)

11. Chenango Valley-4 (8-2)

12. Bath-5 (8-2)

13. Hornell-5 (7-2)

14. Ravena-2 (8-2)

15. Pleasantville-1 (8-1)

16. Waverly-4 (8-1)

17. Broadalbin-Perth-2 (7-2)

18. East Aurora-6 (7-3)

19. Fredonia-6 (7-2)

20. (tie) Solvay-3 (7-2)

20. (tie) Xavier-NYC (10-1)

Class C

1. Bishop Ludden-3 (12-1)

2. Dobbs Ferry-1 (11-1)

3. Cardinal O'Hara-CHS (10-1)

4. Le Roy-5 (11-1)

5. Unatego-4 (10-1)

6. Mount Markham-3 (9-1)

7. Pembroke-5 (8-2)

8. Bronxville-1 (7-2)

9. Cambridge-2 (11-1)

10. Tupper Lake-10 (9-1)

11. Lansing-4 (8-2)

12. Schuylerville-2 (8-2)

13. Chatham-2 (7-2)

14. Rye Neck-1 (6-2)

15. Thousand Islands-3 (8-1)

16. Rye Country Day-AIS (8-2)

17. Watervliet-2 (7-2)

18. Lutheran-AIS (8-1)

19. Lancaster St. Mary-6 (8-3)

20. Cleveland Hill-6 (8-3)

Class D

1. Walton-4 (13-0)

2. Bolivar-Richburg-5 (11-1)

3. Ononadaga-3 (10-1)

4. Randolph-6 (8-3)

5. Dundee-5 (9-1)

6. Maple Grove-6 (8-1)

7. Dolgeville-3 (8-2)

8. Deposit-4 (8-2)

9. Groton-4 (8-1)

10. Ticonderoga-7 (10-3)

11. Frankfort-Schuyler-3 (8-1)

12. Portville-6 (8-2)

13. Fort Edward-2 (8-3)

14. Canajoharie-2 (9-1)

15. Weedsport-3 (7-2)

2008

Class AA

1. Orchard Park-6 (13-0)

2. Iona Prep-CHSFL (11-0)

3. Monroe-Woodbury-9 (11-1)

4. Riverhead-11 (12-0)

5. Port Richmond-PSAL (13-0)

6. Binghamton-4 (11-1)

7. New Rochelle-1 (10-2)

8. Connetquot-11 (10-2)

9. Freeport-8 (10-2)

10. Syracuse Henninger-3 (9-2)

11. William Floyd-11 (9-1)

12. West Genesee-3 (8-2)

13. North Tonawanda-6 (9-1)

14. St. Anthony's-CHSAA (9-3)

15. Fort Hamilton-PSAL (12-1)

16. Gates Chili-5 (8-3)

17. LaSalle-2 (8-3)

18. West Islip-11 (9-2)

19. Carmel-1 (7-3)

20. John Jay East Fishkill-1 (9-1)

21. Webster Schroeder-5 (9-1)

22. Schenectady-2 (8-2)

23. Hilton-5 (8-1)

24. Lindenhurst-11 (8-3)

25. Curtis-PSAL (8-2)

26. Newburgh Free-9 (6-4)

27. Minisink Valley-9 (8-1)

28. Rochester Marshall-5 (7-2)

29. Saratoga-2 (7-2)

30. Massapequa-8 (7-4)

Class A

1. Sweet Home-6 (13-0)

2. Burnt Hills-2 (12-1)

3. Nyack-1 (10-2)

4. Aquinas-5 (10-1)

5. Cornwall-9 (9-2)

6. Ossining-1 (9-1)

7. Victor-5 (9-1)

8. Indian River-10 (10-1)

9. Bishop Maginn-2 (9-1)

10. Sayville-11 (11-1)

11. Somers-1 (8-1)

12. Seaford-8 (11-1)

13. Bethpage-8 (10-2)

14. Iroquois-6 (8-2)

15. Corning West-4 (10-2)

16. Wallkill-9 (8-2)

17. Grand Island-6 (7-2)

18. New Hartford-3 (8-3)

19. Yorktown-1 (7-2)

20. Greece Athena-5 (7-2)

21. Elmont-8 (9-3)

22. Troy-2 (7-2)

23. Canandaigua-5 (7-2)

24. Buffalo Riverside-6 (10-1)

25. Plainedge-8 (8-3)

26. Harborfields-11 (9-2)

27. Bellport-11 (7-3)

28. East Syracuse-Minoa-3 (8-1)

29. Hewlett-8 (8-3)

30. Xavier-CHSFL (8-3)

Class B

1. Rye-1 (13-0)

2. Oneida-3 (11-2)

3. John Glenn-11 (10-1)

4. Roosevelt-8 (9-2)

5. Hudson Falls-2 (10-2)

6. Bath-5 (10-2)

7. Lackawanna-6 (10-1)

8. Geneva-5 (8-2)

9. Fredonia-6 (8-2)

10. Alden-6 (8-1)

11. Pleasantville-1 (8-2)

12. Cohoes-2 (8-1)

13. Byram Hills-1 (7-2)

14. Waverly-4 (7-4)

15. Chenango Forks-4 (7-2)

16. Westhill-3 (7-3)

17. Ravena-2 (7-3)

18. Hornell-5 (6-3)

19. Locust Valley-8 (7-3)

20. Beekmantown-7 (8-3)

Class C

1. Jamestown Southwestern-6 (13-0)

2. Babylon-11 (11-1)

4. LeRoy-5 (10-1)

3. Croton-Harmon-1 (11-2)

5. Saranac Lake-7 (10-2)

6. Elmira Notre Dame-4 (9-3)

7. Greene-4 (9-1)

8. Dobbs Ferry-1 (8-1)

9. Westmoreland-3 (10-1)

10. Bishop Ludden-3 (9-1)

11. Watervliet-2 (8-3)

12. Schuylerville-2 (9-1)

13. Oakfield-Alabama-5 (9-1)

14. Ellenville-9 (9-2)

15. Sullivan West-9 (9-1)

16. Silver Creek-6 (8-2)

17. Westlake-1 (8-2)

18. Cleveland Hill-6 (8-1)

19. Rye Neck-1 (7-2)

20. Ogdensburg Free-10 (8-2)

21. Chatham-2 (8-1)

22. Cazenovia-3 (7-2)

23. Pembroke-5 (7-2)

24. Lutheran-AIS (7-2)

25. Fieldston-NYC (8-0)

Class D

1. Maple Grove-6 (13-0)

2. Walton-4 (11-1)

3. Dundee-5 (10-1)

4. Dolgeville-3 (10-1)

5. Moriah-7 (12-1)

6. Ticonderoga-7 (7-3)

7. Tuckahoe-1 (8-3)

8. Rensselaer-2 (9-2)

9. Watertown Immaculate Heart-3 (9-1)

10. Groton-4 (8-2)

11. Onondaga-3 (7-2)

12. Chester-9 (7-3)

13. Clymer-6 (9-1)

14. Portville-6 (7-2)

15. Avon-5 (6-4)

16. Clyde-Savannah-5 (7-2)

17. Utica Notre Dame-3 (7-2)

18. Randolph-6 (6-3)

19. Caledonia-Mumford-9 (6-2)

20. Forestville-6 (8-2)

  

more reference


search

roadtosyracuse.com toolbox
Share |


help us
Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

nysswa blog
[ More blog entries ]
  
  
  
HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)