RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Reference: Record book, past champions and more
NYSSWA 2018 football rankings (Through Nov. 11)

   Please do not copy these rankings and/or distribute via email or post to other websites or social media such as Facebook or Twitter. The NYSSWA covers its costs by selling ads that are dependent upon attracting visitors to our pages.
   The NYSSWA football rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.
Class AA, A rankings | Class B, C and D rankings

Class B


1. Skaneateles-3 (11-0)

2. Batavia-5 (11-0)

3. Chenango Forks-4 (10-1)

4. Marlboro-9 (10-1)

5. Mount Sinai-11 (10-0)

6. Glens Falls-2 (9-2)

7. Ardsley-1 (9-1)

8. Cheektowaga-6 (9-2)

9. Pioneer-6 (9-1)

10. Maine-Endwell-4 (8-2)

11. KIPP Prep-PSAL (9-0)

12. Cazenovia-3 (8-2)

13. Cobleskill- Richhmondville-2 (7-3)

14. Wayne-5 (8-2)

15. Rye Country Day-AIS (8-1)

16. Livonia-5 (7-2)

17. Albion-6 (8-1)

18. Fredonia-Brocton-6 (8-1)

19. Petrides-PSAL (8-1)

20. Cold Spring Harbor-8 (8-2)

21. Seaford-8 (8-2)

22. John Glenn-11 (7-3)

23. James I. O'Neill-9 (7-3)

24. Schuylerville-2 (6-3)

25. Owego-4 (6-3)

26. Honeoye Falls-Lima-5 (7-2)

27. Vernon-Verona- Sherrill-3 (6-3)

28. Beekmantown-7 (8-2)

29. Oneida-3 (6-3)

30. Dunkirk-6 (6-2)
    HONORABLE MENTION: Babylon 6-4, Chittenango 4-4, Clarke 7-2, Goshen Burke 5-4, Hackley-AIS 6-2, Hudson Falls 5-4, Kennedy Catholic-CHSFL 8-1, Horace Mann-AIS 7-1, Malverne 5-4, Marcellus 6-2, Maryvale 5-3, Nanuet 6-3, Norwich 5-4, Oyster Bay 7-1, Pleasantville 6-3, Poly Prep-AIS 5-4, Putnam Valley 3-7, Stuyvesant-PSAL 8-1, University Prep 5-3, West Hempstead 56-5, Westlake 6-3, Westhill 5-3.

ADVERTISEMENT

Class C


1. Susquehanna Valley-4 (11-0)

2. Cleveland Hill-6 (10-1)

3. Ogdensburg-10 (10-1)

4. Cambridge/Salem-2 (10-1)

5. Southwestern-6 (9-1)

6. Dobbs Ferry-1 (7-2)

7. Holland Patent-3 (10-1)

8. Letchworth/Warsaw-5 (9-2)

9. General Brown-3 (8-2)

10. Attica (7-3)

11. Chatham-2 (8-2)

12. Gouverneur-10 (8-1)

13. East Rochester/ Gananda-5 (7-2)

14. Holy Trinity-2 (7-2)

15. Saranac-7 (7-2)

16. Utica Notre Dame-3 (7-2)

17. Waverly-4 (7-3)

18. Woodlands-1 (7-2)

19. Chester-9 (8-3)

20. Penn Yan-5 (7-2)

21. Wilson-6 (7-2)

22. East Rockaway-8 (6-4)

23. Hoosick Falls-2 (7-2)

24. Stillwater-2 (7-2)

25. Lowville-3 (7-2)
    HONORABLE MENTION: Canastota 5-3, Dansville 4-4, Jordan-Elbridge 5-3, Lake George/Hadley-Luzerne 6-3, Mynderse 4-3, Newark Valley 5-4, Randolph/Frewsburg 6-3, Voorheesville 6-3, Wayland-Cohocton 5-3, Whitney Point 5-3.

ADVERTISEMENT

Class D


1. Clymer/Sherman/ Panama-6 (11-0)

2. Tioga-4 (9-2)

3. Alexander-5 (10-1)

4. Moriah-7 (8-2)

5. Greene-4 (6-4)

6. Sidney-4 (8-1)

7. Warrensburg-2 (8-2)

8. Onondaga-3 (7-3)

9. Haldane-1 (7-1)

10. Herkimer-3 (7-3)

11. Maple Grove-6 (6-4)

12. York/Pavilion (6-4)

13. Beaver River-3 (5-3)

14. Canisteo-Greenwood-5 (6-3)

15. Hoosic Valley-2 (6-4)
    HONORABLE MENTION: Batavia Notre Dame 4-3, Cato-Meridian 5-4, Deposit/Hancock 5-4, Dolgeville 4-3, Frankfort-Schuyler 5-3, Lyons/Sodus 4-4, Perry/Mount Morris 5-4, Red Jacket 4-4, Sandy Creek 4-4, Walton 6-3, Whitehall 5-4.

Eight-man football regional playoffs
Eight-Man Regional Playoffs
Elmira Notre Dame 38, Tri-Valley 36
Oakfield-Alabama/Elba 48, Weedsport 6

Top Teams
Section 3 -- Weedsport 8-1 (sectional champion), Bishop Grimes 6-1, South Lewis 5-2, Oriskany 5-2, Altmar-Parish-Williamstown 5-3.
Section 4 -- Lansing 6-1, Elmira Notre Dame 6-2 (regional/sectional champion).
Section 5 -- Oakfield-Alabama/Elba 8-0 (regional/sectional champion).
Section 9 -- Tri-Valley 8-2 (sectional champion), Pine Plains/Rhinebeck 7-2, Pawling 6-2.

    WINNING STREAKS (ALL CLASSES, 8 OR MORE WINS): Garden City 34, Westhampton 22, Kellenberg-CHSFL 21, Skaneateles 16, Batavia 11, Cicero-North Syracuse 11, Clymer/Sherman/Panama 11, Indian River 11, Susquehanna Valley 11, Cleveland Hill 10, Cornwall 10, William Floyd 10, Freeport 10, Mount Sinai 10, New Rochelle 10, Plainedge 10, Shaker 10, West Islip 10, Bayside-PSAL 9, East Harlem Pride 9, KIPP Prep-PSAL 9, Marlboro 9, South Shore-PSAL 9, Rye Country Day 8.

    LOSING STREAKS (ALL CLASSES, 12 OR MORE LOSSES): Cohoes 27, Oswego 26, Albany 19, William Bryant-PSAL 18.

  

more reference


search

roadtosyracuse.com toolbox


help us
Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

nysswa blog
[ More blog entries ]
  
  
  
HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)